Странице

уторак, 11. фебруар 2025.

KAPALI ČARŠIJA - NAJVEĆA POKRIVENA PIJACA NA SVETU...



Kapali čaršija ili Grand Bazar (Veliki Bazar) kako je mnogi nazivaju, najveća je pokrivena pijaca na svetu i jedna od najstarijih na svetu. Naime, Kapali čaršija predstavlja najveći tržni centar, te ne čudi što je nezaobilazno mesto koje turisti iz svih delova sveta obilaze ako se nađu u Istanbulu.




Pored brojnih znamenitosti ovog najnaseljenijeg grada u Turskoj, Grand Bazar je postao sinonim za Istanbul. Nema osobe koja je posetila Istanbul, a da nije obišla bar jedan deo Grand Bazara.

Prva asocijaca na šoping svakako je Kapali čaršija. Na ovoj pijaci se može naći sve što jedan um može da zamisli, što bi se reklo od igle do lokomotive. Sastoji se od dva dela.




Kad je stari deo u pitanju, nedugo posle osvajanja Konstantinopolja u petnaestom veku, 1455. godine, napravljen je Bazar, koji je kasnije, u godinama koje su sledile dobio naziv Grand Bazar. Ovu građevinu koja je posvećena trgovini tekstila podigao je Sultan Mehmed II Osvajač još 1462. godine, a prema pisanju poznatog putopisca Evlije Čelebije, u to doba je imala 4.399 prodavnica, nekoliko džamija, medžlisa, restorane, desetak trezora i menjačnica itd.

Novi deo, onaj veći, nastao je proširenjem prostora u 16. veku tokom vladavine sultana Sulejmana Veličanstvenog.

Grand Bazar predstavljao je centar trgovine u Otomanskom carstvu, koje se u jednom trenutku prostiralo na tri kontinenta. U rukama Otomanskog casrtva bile su sve trgovačke rute u Evropi i Aziji.

U Kapali čaršiji su se nalazile brojne prodavnice, dve džamije, karavansaraji i hanovi, gde su trgovci na Putu svile mogli da prodaju svoju robu i odmaraju od puta.




Brojni potresi, požari (više od 20 požara) i zemljotresi zadesili su Grand Bazar kroz istoriju postojanja, ali se on uvek obnavljao, renovirao i opstajao, a posle jakog zemljotresa 1894. godine, Veliki bazar je u potpunosti renoviran. Danas je Kapali čaršija poznata po velikom broju turista koji kupuju raznu robu, od ćilima i tepiha, preko nakita i suvenira, do tradicionalne hrane Turske. Većina stvari se nije promenila u Kapali čaršiji te duh koji vlada bazarom odiše i istorijom, ali i modernošću.

Kapali čaršija je jedna od najstarijih i najvećih pokrivenih pijaca na svetu i zauzima 47.600 kvadratnih metara. Šezdeset i četiri natkrivene ulice i skoro četiri hiljade prodavnica čine da vam je, kada je u pitanju Kapali čaršija, mapa veoma potreban predmet tokom obilaska i šetnje. Svaka od tih natkrivenih ulica nosi ime prodavača određene robe, poput Altunkular (trgovci zlatom), Basmacilar (prodavci štampanih tkanina), Fesciler (prodavci fesova), itd.

Grand Bazar okružuju krovovi od cigle i kupole, a ima 12 ulaza, od toga 4 glavna ulaza, na krajevima dve međusobno okomite glavne ulice.




Bazar ima mnoštvo kafića sa malim okruglim stolovima i stolicama koje su tradicionalno pokriveni ćilimima, gde možete piti kafu i čaj, i jesti nesumnjivo najukusnije baklave raznih ukusa i oblika.

Ono što Kapali čaršiju čini drugačijom od mnogih tržnih centara je to što ima mnogo otvora i prozora, te nije zagušljivo i veoma je obojeno prirodnom svetlošću što može biti od velikog značaja kada birate neku posebnu tkaninu pa vam je potrebna dnevna svetlost kako biste izabrali pravu boju i nijansu.

Pored 25 hiljada zaposlenih, između 250 i 400 hiljada posetilaca dnevno prođe ovim bazarom. Kapali čaršija je 2004. godine proglašena za najposećeniju turističku destinaciju na svetu.

  

IZVOR: FB GEOGRAFIJA 🌍 INTERESANTNO




Нема коментара:

Постави коментар