Странице

среда, 5. март 2025.

NAJSTARIJI PARFEMI NA SVETU KOJI SE PRODAJU I DANAS

 



21. vek je vreme mikro-trendova, koji dolaze i prolaze velikom brzinom. Potrošači gotovo i da ne pamte šta je to što su nosili u prethodnoj sezoni. Međutim, kada su u pitanju parfemi, pojedini prolaze test vremena već veoma dugo i iznova pronalaze put do srca svojih kupaca.

U nastavku vam predstavljamo 10 najstarijih parfema koji se i danas prodaju. Nisu nikad izgubili svoju magiju, već vremenom postaju samo značajniji, a odavno su stekli status klasika!

 


10. SHALIMAR – PARFEM ZA LOŠE DEVOJKE

Proizvođač: Guerlain

Godina proizvodnje: 1925.

Mesto porekla: Pariz, Francuska

Shalimar je prvi “orijentalni” parfem u istoriji, inspirisan ljubavnom pričom indijskog vladara Šah Džahana, koji je izgradio Tadž Mahal za svoju drugu ženu Mumtaz Mahal. Ovaj parfem ima primarne note vanile i ambera, sa nagoveštajem bergamota i citrusa. Iako je vremenom malo promenjen, zadržao je svoju originalnu esenciju.

Zanimljivo je da je Shalimar u vreme svog nastanka stekao status parfema za “loše devojke” jer su ga obožavale flaperke, žene koje koje su odbacivale tadašnje tradicionalne norme i pravila ponašanja.

9. CHANEL NO. 5 – ELEGANCIJA U BOČICI

Proizvođač: Chanel

Godina proizvodnje: 1921.

Mesto porekla: Pariz, Francuska

Chanel broj 5 je kreirao francusko-ruski parfimer Ernest Bo, koji je prethodno radio za ruske careve. Parfem je zatim Koko Šanel odabrala iz kolekcije mirisa koje joj je Bo ponudio. Sadrži cvetne note ruže, jasmina i citrusa, sa primesama vanile. Posebnost čuvene petice je u tome što miriše drugačije na svakoj osobi.

A odakle mu ovaj naziv netipičan za parfeme, pitate se? Koko je imala svoj srećni broj, a kolekcije je uvek izbacivala 5.5., zbog čega je odlučila da i parfemu da naziv inspirisan brojem 5. Zaista joj i jeste doneo sreću! Prvobitno je treblo da bude samo poklon za prijatelje i bliske mušterije, ali nakon što je izazvao ogromno oduševljenje, odlučila je da ga pusti u masovnu prodaju.

8. TABAC BLOND – MIRIS DUVANA I KOŽE KOM NIKO NE ODOLEVA

Proizvođač: Caron

Godina proizvodnje: 1919.

Mesto porekla: Pariz, Francuska

Tabac Blond je prvobitno kreiran za muškarce, sa namerom da podseća na miris duvana i kože, ali je zbog svojih nota brzo postao popularan i među ženama u Parizu. Sadrži note karanfila, turske ruže, ylang-ylanga, kedra, pačulija, klinčića i vanile.

7. NARCISSE NOIR – NEODOLJIVA MEŠAVINA BELOG CVEĆA

Proizvođač: Caron

Godina proizvodnje: 1911.

Mesto porekla: Pariz, Francuska

Narcisse Noir je stvoren od strane parfemdžije Ernesta Daltrofa i bio je inspirisan njegovom opsesijom belim cvetovima, a ime je dobio po liku iz grčke mitologije koji je bio zaljubljen u sopstveni odraz. Parfem sadrži kombinaciju svetlih nota cveta narandže i mošusnog mirisa sandalovine.



6. FOUGÈRE ROYALE – REVOLUCIONARNI MUŠKI MIRIS

Proizvođač: Houbigant

Godina proizvodnje: 1882.

Mesto porekla: Pariz, Francuska

Fougère Royale je bio prekretnica u svetu parfema. Pokrenuo je novu eru muških mirisa sa zemljanim notama. Parfem sadrži blage cvetne i citrusne note koje su preovlađivale do tada, ali njim ipak dominiraju mediteranske biljke poput lavande i žalfije, zajedno sa amberom, pačulijem i tonkom.

5. EAU DE COLOGNE IMPERIALE – PARFEM KOJI LEČI MIGRENU

Proizvođač: Guerlain

Godina proizvodnje: 1853.

Mesto porekla: Pariz, Francuska

Ovaj parfem je prvobitno kreiran ekskluzivno za caricu Evgeniju, suprugu Napoleona III. Sadrži lagane note citrusa, limun verbene, bergamota i neroli ulja, sa suptilnim notama ruzmarina i kedra. Formulacija je ciljano osmišljena kako bi pomogla carici da se reši svojih migrena, a parfem je pušten u prodaju tek nakon što je ona dala dozvolu.

4. FLORIDA WATER – LEKOVITI PARFEM

Proizvođač: Lanman & Kemp (nekada Murray & Lanman)

Godina proizvodnje: 1808.

Mesto porekla: Njujork, SAD

Florida Water je američki parfem inspirisan legendom o fontani mladosti, a poznat je po svom laganom cvetnom mirisu sa nagoveštajima limuna i slatke narandže, uz note lavande i karanfilića. Koristio se kao kolonjska voda, sredstvo za osvežavanje i domaći lek za različite bolesti. Pominje se čak i u knjizi “Prohujalo s vihorom”.

3. EXTRA VIEILLE, JEAN-MARIE FARINA – “ČUDOTVORNA VODA”

Proizvođač: Roger & Gallet

Godina proizvodnje: 1806.

Mesto porekla: Keln, Nemačka

Ovaj parfem je izvorno kreirao Gian Paolo Feminis u Kelnu i još 1727. je sertifikovan kao sredstvo lekovitih dejstava, ali njegov nećak Gian Maria Farina ga je nasledio i prodao kompaniji Roger & Gallet 1806. Parfem ima citrusne note, bergamot, cvetne note koje naginju ka ruži i karanfiliću, uz drvenaste začine poput klinčića, kedra i sandalovine.

2. 4711 ECHT KÖLNISCH WASSER (KOLONJSKA VODA)

Proizvođač: Muelhens — Mäurer & Wirtz

Godina proizvodnje: 1792.

Mesto porekla: Keln, Nemačka

Ovaj tajni parfemski recept star je više od 200 godina i sadrži primarno note limuna, narandže, bergamota, lavande i ruzmarina, uz dodatak dve esencijalne note iz drveta gorke narandže: petitgrain i neroli. Parfem se koristi kao osvežavajući i relaksirajući miris, a sve kolonjske vode svoj naziv duguju upravo gradu u kom je nastala prvobitna – Kelnu (Cologne).

1. ACQUA DI S.M. NOVELLA – KRALJEVSKI PARFEM

Proizvođač: Officina Profumo-Farmaceutica di Santa Maria Novella

Godina proizvodnje: 1533.

Mesto porekla: Firenca, Italija

Acqua di S.M. Novella je najstariji parfem na svetu koji je još uvek u proizvodnji. Prvi put je napravljen od strane Dominikanskih franjevaca iz Santa Maria Novella za Katarinu de Mediči 1533. godine kao poklon za njenog budućeg muža, kralja Henrika II od Francuske. Parfem je namenjen i muškarcima i ženama, a sadrži svetle, sveže citrusne note, uz lavandu, ruzmarin i “orijentalne slatke biljke”.

 

www.dnevno.rs

 


уторак, 11. фебруар 2025.

KAPALI ČARŠIJA - NAJVEĆA POKRIVENA PIJACA NA SVETU...



Kapali čaršija ili Grand Bazar (Veliki Bazar) kako je mnogi nazivaju, najveća je pokrivena pijaca na svetu i jedna od najstarijih na svetu. Naime, Kapali čaršija predstavlja najveći tržni centar, te ne čudi što je nezaobilazno mesto koje turisti iz svih delova sveta obilaze ako se nađu u Istanbulu.




Pored brojnih znamenitosti ovog najnaseljenijeg grada u Turskoj, Grand Bazar je postao sinonim za Istanbul. Nema osobe koja je posetila Istanbul, a da nije obišla bar jedan deo Grand Bazara.

Prva asocijaca na šoping svakako je Kapali čaršija. Na ovoj pijaci se može naći sve što jedan um može da zamisli, što bi se reklo od igle do lokomotive. Sastoji se od dva dela.




Kad je stari deo u pitanju, nedugo posle osvajanja Konstantinopolja u petnaestom veku, 1455. godine, napravljen je Bazar, koji je kasnije, u godinama koje su sledile dobio naziv Grand Bazar. Ovu građevinu koja je posvećena trgovini tekstila podigao je Sultan Mehmed II Osvajač još 1462. godine, a prema pisanju poznatog putopisca Evlije Čelebije, u to doba je imala 4.399 prodavnica, nekoliko džamija, medžlisa, restorane, desetak trezora i menjačnica itd.

Novi deo, onaj veći, nastao je proširenjem prostora u 16. veku tokom vladavine sultana Sulejmana Veličanstvenog.

Grand Bazar predstavljao je centar trgovine u Otomanskom carstvu, koje se u jednom trenutku prostiralo na tri kontinenta. U rukama Otomanskog casrtva bile su sve trgovačke rute u Evropi i Aziji.

U Kapali čaršiji su se nalazile brojne prodavnice, dve džamije, karavansaraji i hanovi, gde su trgovci na Putu svile mogli da prodaju svoju robu i odmaraju od puta.




Brojni potresi, požari (više od 20 požara) i zemljotresi zadesili su Grand Bazar kroz istoriju postojanja, ali se on uvek obnavljao, renovirao i opstajao, a posle jakog zemljotresa 1894. godine, Veliki bazar je u potpunosti renoviran. Danas je Kapali čaršija poznata po velikom broju turista koji kupuju raznu robu, od ćilima i tepiha, preko nakita i suvenira, do tradicionalne hrane Turske. Većina stvari se nije promenila u Kapali čaršiji te duh koji vlada bazarom odiše i istorijom, ali i modernošću.

Kapali čaršija je jedna od najstarijih i najvećih pokrivenih pijaca na svetu i zauzima 47.600 kvadratnih metara. Šezdeset i četiri natkrivene ulice i skoro četiri hiljade prodavnica čine da vam je, kada je u pitanju Kapali čaršija, mapa veoma potreban predmet tokom obilaska i šetnje. Svaka od tih natkrivenih ulica nosi ime prodavača određene robe, poput Altunkular (trgovci zlatom), Basmacilar (prodavci štampanih tkanina), Fesciler (prodavci fesova), itd.

Grand Bazar okružuju krovovi od cigle i kupole, a ima 12 ulaza, od toga 4 glavna ulaza, na krajevima dve međusobno okomite glavne ulice.




Bazar ima mnoštvo kafića sa malim okruglim stolovima i stolicama koje su tradicionalno pokriveni ćilimima, gde možete piti kafu i čaj, i jesti nesumnjivo najukusnije baklave raznih ukusa i oblika.

Ono što Kapali čaršiju čini drugačijom od mnogih tržnih centara je to što ima mnogo otvora i prozora, te nije zagušljivo i veoma je obojeno prirodnom svetlošću što može biti od velikog značaja kada birate neku posebnu tkaninu pa vam je potrebna dnevna svetlost kako biste izabrali pravu boju i nijansu.

Pored 25 hiljada zaposlenih, između 250 i 400 hiljada posetilaca dnevno prođe ovim bazarom. Kapali čaršija je 2004. godine proglašena za najposećeniju turističku destinaciju na svetu.

  

IZVOR: FB GEOGRAFIJA 🌍 INTERESANTNO




субота, 11. јануар 2025.

PURPLE LIFE by PURPLE LADY

 

My blood is purple

I am purple lady

I have a purple feeling

I am for feelings ready

 

Purple is my music

Purple is around me

Only colour is purple

Which my eyes can see

 

My heart is purple

In purple my heart beat

My house is whole purple

Purple is my street

 

Purple, purple, run in circles

Purple, purple, run in circles

Purple, purple, run in circles